قیمت موبایل

قیمت موبایل - کارآئی موبایل-قیمت موبایل- تاج موبایل بابل نوکیا - سامسونگ سونی اریکسون

برنامه ریزی موبایل

1- روش های كلی برای نصب برنامه های جانبی موبایل
در این قسمت به بررسی انواع روش های نصب برنامه های جانبی می پردازیم:

--------------------------------
1-1- نصب فایل SIS
فایل هایی با این پسوند پركاربردترین فایل های نصب برنامه های كاربردی در گوشی های با سیستم عامل سیمبین است. به وسیله هر كدام از دستگاه های ارتباط با گوشی، اعم از دستگاه كارت خوان، بلوتوث، اینفرارد یا كابل داده كه پیشتر توضیح داده شد، می توانید فایل Appname.sis را به گوشی انتقال دهید. سپس كافی است كه این فایل را باز كنید تا مراحل نصب شروع شود.

شكل 1- شروع مراحل نصب فایل SIS

در ابتدا از شما سؤال می شود كه برنامه ای كه می خواهید نصب كنید غیرقابل اعتماد است یا سازنده آن شناخته شده نیست و ثبت نشده است، آیا مطمئن هستید كه می خواهید آن را نصب كنید؟ این پیغام به این علت است كه سیستم عامل سیمبین كارایی این برنامه را به علت ثبت (Sign) نشدن آن نمی داند و به كاربر هشدار می دهد كه ممكن است برنامه مخرب باشد. اگر فایل موردنظر را به درستی می شناسید، Yes را انتخاب كنید.

شكل 2- تأییدیه نصب برنامه جانبی

در مرحله بعد نام برنامه مورد نظر را نشان می دهد و در مورد نصب آن از شما سؤال می كند. اگر مطمئن هستید، Yes را انتخاب كنید. در بعضی از برنامه ها كه چند زبان را پشتیبانی می كنند، از شما سؤال می شود كه می خواهید برنامه به چه زبانی نصب شود.
در قسمت بعد گزینه ای به نام Options وجود دارد كه اگر برنامه دارای گواهینامه باشد با انتخاب View Certificate، آن را مشاهده می كنید.

شكل 3- نمایش جزئیات برنامه هنگام نصب

از طریق View details جزئیات برنامه اعم از فرمت، نام، نسخه نرم افزار ، نوع، سایز، تولیدكننده و وضعیت را قبل از نصب مشاهده می كنید. با انتخاب گزینه Install به مرحله بعد خواهید رفت.

شكل 4- انتخاب حافظه برای نصب برنامه

در این مرحله حافظه ای را كه می خواهید برنامه در آن قسمت نصب شود، مشخص می كنید. قسمت اول Phone Memory یا حافظه داخلی گوشی است و قسمت دوم Memory Card یا حافظه خارجی می باشد. توصیه می شود برای جلوگیری از اشغال شدن فضای حافظه داخلی، قسمت دوم یعنی كارت حافظه را انتخاب كنید.

شكل 5- برنامه در حال نصب شدن

اگر فضای خالی برای نصب برنامه در حافظه ای كه انتخاب كرده اید وجود داشته باشد، عملیات كپی كردن فایل های برنامه شروع خواهد شد و اگر فضای كافی موجود نباشد با پیغام خطای مبنی بر كمبود حافظه (Memory Low) مواجه خواهید شد.


نكته: توجه داشته باشید برای برنامه هایی كه باید در حافظه داخلی گوشی نصب شوند، دیگر امكان انتخاب حافظه را نخواهید داشت و برنامه به صورت خودكار در حافظه داخلی گوشی كپی خواهد شد، كه این بستگی به نوع كارایی برنامه و طراح آن در ساخت فایل SIS دارد.

نكته:
پس از نصب هر برنامه جانبی آیكون (Icon) مربوط به آن در Menu گوشی ظاهر می شود ولی در گوشی های سری 60 از نسخه 3/2 به بعد مثل نوکیا N70 و نوکیا N90، آیكون برنامه در پوشه My Own در منو قرار می گیرد.

نكته: در گوشی های سری 60 ویرایش سوم سری E، قبل از اجرای فایل SIS، برنامه Manager گوشی را باز كنید و به قسمت تنظیمات آن بروید و مقدار قسمت Software Installation را به All (not certified only) تغییر دهید تا بتوانید برنامه های بدون گواهینامه را نصب كنید.

نكته: ممكن است هنگام نصب برنامه های جانبی گوشی های سری 60 ویرایش سوم پیغام خطای Certificate not supported را ملاحظه كنید. در این حالت تاریخ گوشی صحیح نیست و باید آن را به تاریخ روز تصحیح كنید.

نكته: در گوشی نوکیا N91، مراد از حافظه خارجی، دیسك سخت (Hard disk) آن می باشد.

--------------------------------
1-2- نصب فایل JAR
نصب برنامه های JAR هم مانند فایل های SIS است و مراحل نصب به همان روش قبلی است ولی فقط كمی كندتر است. این برنامه ها با زبان برنامه نویسی جاوا نوشته شده اند.

--------------------------------
1-3- نصب فایل BLZ
برای نصب كردن این نوع فایل به برنامه BlzInstaller.sis نیاز است. ابتدا باید آن را برروی گوش نصب كنید. سپس فایل Blz را به گوشی انتقال دهید. در این حالت وارد برنامه BlzInstaller شوید، لیست فایل های Blz را در آن مشاهده می كنید و امكان نصب آنها را خواهید داشت. نكته ای كه در اینجا مهم است، كپی كردن فایل های Blz به شاخه اصلی (root) حافظه می باشد، در غیر این صورت برنامه BlzInstaller قادر به جستجوی فایل های Blz نیست. پس از اجرای دستور Install فایل های برنامه در محل موردنظر (معمولاً حافظه خارجی) كپی می شود و فایل Blz به صورت خودكار پاك می شود.

شكل 6- برنامه BlzInstaller و نصب فایل BLZ‌

--------------------------------
2- نصب انواع کرک Crack
شركت های تولیدكننده نرم افزار های جانبی موبایل برای دستیابی به اهداف اقتصادی خود، تدابیر امنیتی مختلفی در برابر كپی برداری غیرمجاز از محصولاتشان، می اندیشند. یكی از روش های قفل گذاری برای برنامه های موبایل، درخواست كد فعال سازی پس از نصب است. بدین تریتب ابتدا نسخه چند روزه برنامه كه Trial یا Demo نامیده می شود را به بازار ارائه می كنند. سپس مشتری با پرداخت هزینه و ارائه شماره سریال گوشی به شركت سازنده نرم افزار ، كد فعال سازی را دریافت می كند. این حالت در جوامعی كه قوانین Copyright رعایت می شود، رایج است ولی در كشور ما به علت عدم امكان بهره مند بودن افراد از كارت های اعتباری بین المللی مثل Visa Card، Credit Card، Master Card امكان خرید از فروشگاه های اینترنتی خارجی وجود ندارد و از این روش فقط برای خرید برنامه های ساخته شده توسط شركت های داخلی می توان استفاده كرد.
در این عرصه Cracker ها نیز از كار ننشسته اند و به شكستن قفل این برنامه ها می پردازند.
برای دستیابی و استفاده كاربران ایرانی از برنامه های خارجی، چاره ای جز استفاده از Crack برنامه ها نیست. در ادامه به بررسی انواع Crack می پردازیم:

--------------------------------
2-1- Keygen
یك برنامه با پسوند EXE است كه روی كامپیوتر اجرا می شود و كار آن محاسبه كد فعال سازی برنامه برای شماره سریال گوشی است. در واقع این فایل همان محاسبات برنامه برای كد فعال سازی را انجام می دهد. روش استفاده به این صورت است كه ابتدا برنامه چند روزه را نصب می كنیم و با اجرای برنامه به قسمت Registration می رویم. در این قسمت شماره سریال گوشی نشان داده شده است، این شماره را در كادر اول برنامه Keygen وارد كنید و سپس دكمه Generate را بزنید. كد اعلام شده توسط Keygen را در كادر دوم در قسمت Registration مربوط به برنامه در گوشی وارد كنید و Ok را بزنید.

شكل 7- برنامه Keygen

شكل 8- فعال سازی برنامه جانبی

در این حالت برنامه ثبت می شود و می توانید برای مدت دلخواه از برنامه به صورت كامل استفاده كنید.

نكته: در بعضی از برنامه ها برای ثبت كردن برنامه آدرس Email نیز از شما درخواست می شود كه باید آن را به طور یكسان در قسمت فعال سازی برنامه و Keygen وارد كنید تا كد فعال سازی به دست آید.

شكل 9- برنامه Keygen با دریافت آدرس Email‌

شكل 10- فعال سازی برنامه جانبی

نكته: برای چك كردن اینكه برنامه چند روزه است یا ثبت شده باید قسمت Option >> About را نگاه كنید.

شكل 11- برنامه های جانبی ثبت شده و چند روزه

--------------------------------
2-2- App
در این روش برای نصب برنامه جانبی موبایل دو فایل SIS و APP خواهید داشت. روش كار به این صورت است كه ابتدا فایل SIS را روی موبایل خود نصب كنید و سپس از طریق برنامه مدیریت فایل Fileman یا قراردادن كارت حافظه در كارت خوان، فایل APP را در شاخه ای كه برنامه نصب شده یعنی E:\System\apps\appname كپی نمایید. پس از كپی كردن به شما هشدار داده می شود كه چنین فایلی با این نام در این قسمت وجود دارد، آیا مایل به جایگزین كردن فایل جدید هستید؟ گزینه Yes را انتخاب كنید.

شكل 12- جایگزین كردن فایل App در پوشه برنامه موردنظر

در این صورت قفل برنامه شكسته می شود.

--------------------------------
2-3- Patch
در این حالت شما دو فایل با پسوند SIS خواهید داشت، هر دو را به گوشی انتقال دهید. ابتدا فایل اصلی و سپس Patch را نصب كنید. بعد از نصب Patch قفل برنامه شكسته خواهد شد.
در این حالت ممكن است نیاز باشد كه گوشی را Restart كنید.

--------------------------------
2-4- كپی كردن فایل نصب شده
این روش بیشتر برای نصب كردن بازی ها به كار می رود، همان طور كه می دانید برنامه های جانبی در پوشه System\apps قرار دارند و برخی فایل های موردنیاز آنها نیز در پوشه های Libs، Programs و Data می باشند. بسته به نوع نرم افزار، تعدادی فایل باز شده در اختیار دارید كه در پوشه های مخصوص آن موجود است. كافی است كه پوشه برنامه موردنظر به همراه تمام فایل هایش را در پوشه نظیر آن در گوشی كپی كنید. در این صورت آیكون برنامه در منوی گوشی ظاهر می شود و می توانید از آن استفاده كنید.
این كار را با دستگاه كارت خوان یا نرم افزار Fileman در گوشی می توانید انجام دهید.

نكته: در هنگام كپی كردن فایل های dll در پوشه Libs ممكن است فایلی با نام مشترك وجود داشته باشد كه هنگام كپی از شما سؤال می كند كه فایل جدید را جایگزین كند یا نه؟ در این هنگام شما باید تشخیص دهید كه كدام یك از این دو فایل dll همنام، جدیدتر است، كه آن را كپی كنید. یك راه ساده برای تشخیص آن، مقایسه حجم فایل ها است. فایلی كه حجم بیشتری دارد دارای توابع بیشتری است و جدیدتر است. ولی اگر فایل قدیمی تر را كپی كنید ممكن است برنامه قبلی كه از آن استفاده می كند، با مشكل مواجه شود و باز نشود.

--------------------------------
2-5- روش های دیگر
بسته به نوع قفل برنامه جانبی و روش كار قفل شكن ها (Crackers)، ممكن است روش های دیگری نیز وجود داشته باشد. در بعضی مواقع برنامه طوری کرک شده كه فقط كافی است یك فایل SIS نصب كنید و برنامه به طور خودكار ثبت می شود. بعضی اوقات نیز باید به قسمت ثبت نرم افزار بروید و با هر كدی كه وارد كنید برنامه ثبت می شود. بعضی قفل ها نیز ممكن است كار بیشتری طلب كند و حتی تركیبی از روش های نصب کرک كه قبلاً گفته شد یا روش جدیدی برای شكستن قفل آن مورد نیاز باشد.
معمولاً در روش های خاص برای نصب کرک یك برنامه، قفل شكن آن در قالب یك فایل ReadMe توضیحات لازم را خواهد داد.--------------------------------
3- برخی نكات درباره نصب برنامه های جانبی
برای انتخاب یك برنامه جانبی و نصب آن روی گوش خود، باید از مخرب نبودن‌ آن مطمئن شوید. ویروس ها یك نوع از نرم افزار های مخرب هستند. راه صد در صد مطمئنی برای تشخیص آن وجود ندارد و فقط می توانید فایل نصب برنامه جانبی موردنظر را ابتدا روی كامپیوتر به وسیله یك برنامه ضدویروس (Anti Virus) كه به روز باشد، اسكن (Scan)‌ كنید. در صورت ویروس نبودن فایل، آن را به گوشی خود انتقال دهید و نصب كنید.
در بعضی موارد نیز نرم افزار هایی وجود دارند كه ویروس نیستند و با اهداف كاربردی مفید به وجود آمده اند، ولی به علت عدم برنامه نویسی صحیح سازنده و رعایت نكردن برخی نكات ضروری راجع به گوشی موبایل، مثل محدود بودن منابع آن،‌ ممكن است كه به گوشی آسیب برسانند. به عنوان مثال ممكن است برنامه ای به علت اشغال كردن حافظه فعال گوشی (RAM)، كارایی و سرعت عملكرد گوشی را پایین آورد و یا اینكه به علت درخواست زیاد توان مصرفی، عمر باتری را كوتاه كند.
در هنگام نصب كردن پوسته (Theme) برای گوشی نیز باید مواظب باشید كه مخصوص گوشی شما باشد. همچنین پوسته ها یكی از راه های انتقال ویروس به گوشی هستند. برخی نیز ممكن است بركارایی گوشی تأثیر منفی بگذارد.

نكته: از نصب كردن برنامه های با كارایی مشابه و فعال كردن همزمان آنها خودداری كنید. چرا كه این برنامه ها با یكدیگر در زمان اجرا تداخل پیدا می كنند. مثلاً برنامه Blacklist، Fscaller، CallRecorder و AnsweringMachine در زمان دریافت تماس مورد استفاده قرار می گیرند. و اگر همزمان فعال باشند ممكن است برخی از آنها كارایی خود را از دست بدهند.

نكته: توصیه می شود محل نصب برنامه های جانبی را حافظه خارجی گوشی انتخاب كنید و حافظه داخلی گوشی را به عملكرد سیستم عامل گوشی اختصاص دهید.


--------------------------------
4- حذف برنامه های جانبی
اگر برنامه ای به روش معمول، یعنی نصب فایل sis یا jar نصب شده باشد، نام آن در برنامه Manager لیست می شود. این برنامه را معمولاً در پوشه Tools می توان یافت. با انتخاب نرم افزار در لیست و انتخاب گزینه Options >> Remove، یا فشردن كلید "C" برنامه از حافظه گوشی حذف خواهد شد.
اگر برنامه ای به صورت كپی فایل های نصب شده برروی گوشی، نصب شده باشد باید همان فایل هایی كه به گوشی انتقال یافته را پاك كرد تا برنامه حذف شود. پوشه مربوط به فایل های هر برنامه در آدرس System\apps قرار دارد. برای حذف بازی های با پسوند Blz نیز باید به شاخه apps بروید و پوشه مربوط به آن بازی را پیدا كنید و پاك كنید.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط مسعود گلابیان  |